Park Sportu i Rekreacji
Nazwa i opis projektu:
Budowa basenów jest drugim etapem inwestycji pn. Park Sportu, Rekreacji i Inicjatyw Gospodarczych „Stara Kotłownia” w Rejowcu Fabrycznym przy ul. Wschodniej 32 (działki nr 33/6, 34/1, 34/3, 34/5, 34/11, 34/12, 35/4, 35/6, 35/7, 36/4, 36/5). Projekt zakłada współpracę z partnerem prywatnym w zakresie wybudowania, sfinansowania i zarządzania zespołem basenów.
Przedsięwzięcie to przewidziane jest do realizacji na podstawie przepisów ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym. Podstawową potrzebą jest wybudowanie zespołu basenów wraz z infastrukturą techniczną pozwalającą stworzyć miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców miasta i sąsiednich miejscowości. Planowane oddziaływanie projektu dotyczy populacji 23 tys. mieszkańców
Lokalizacja:
Rejowiec Fabryczny, województwo lubelskie, ul. Wschodnia 32
Powierzchnia całkowita basenów wraz z mobilnym przekryciem: 737,6 metrów kwadratowych
Powierzchnia podziemnych zbiorników przelewowych i komory technicznej: 59,0 metrów kwadratowych
Powierzchnia plaży piaszczystej - 198 metrów kwadratowych
Sektor:
Sport i Rekreacja
Szacunkowy łączny koszt budowy: ok. 5 mln PLN
Partner publiczny: Miasto Rejowiec Fabryczny
Preferowana forma współpracy: Partnerstwo Publiczno - Prywatne
Proponowany wkład miasta:
- nieruchomość, na której zostanie zrealizowana inwestycja, przekazana partnerowi prywatnemu w dzierżawę na okres obowiązywania umowy,
- opracowana dokumentacja projektowa (projekt budowlany i wykonawczy) wraz z pozwoleniem na budowę,
- dokonywanie opłat za dostępność oraz części dopłat do usług świadczonych przez partnera prywatnego,
- złożenie wniosku o środki unijne w ramach projektu hybrydowego.
Wstępne oczekiwania wobec partnera prywatnego:
- sfinansowanie nakładów inwestycyjnych w części dotyczącej wkładu własnego jako uzupełnienie środków unijnych,
- wybudowanie obiektu,
- utrzymanie i zarządzanie obiektem.
Ostateczny podział i zakres ryzyk będzie przedmiotem negocjacji.
Informacje dodatkowe:
Miasto Rejowiec Fabryczny obejmuje obszar 14,36 km2. Położone jest w województwie lubelskim w obszarze pagórków Chełmskich. Północno –zachodni fragment obszaru miasta znajduje się w Pawłowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.
Rejowiec Fabryczny posiada dogodne połączenia drogowe do Lublina, Chełma, Zamościa i centrum kraju oraz do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 839, poza jego granicami łącząca się z drogą krajową nr 12. Przez Rejowiec Fabryczny przebiega także linia kolejowa Lublin – Chełm – Dorohusk (przejście graniczne z Ukrainą), ze zlokalizowaną tu stacją węzłową (połączenie tej trasy z linią do Zamościa i Hrebennego) umożliwiającą komunikację kolejową do takich miast jak Chełm, Lublin, Kraków czy Warszawa. Dodatkowym atutem komunikacyjnym miasta jest niewielka odległość (ok.45 km) od Portu Lotniczego Lublin SA w Świdniku.
Na terenie miasta, w niewielkiej odległości od siebie położone są dwa parki podworskie wpisane do rejestru zabytków:
Park Lasek-Dębinka, o pow. 2,4 ha, pełni rolę parku miejskiego. Występuje tu cenny drzewostan, głównie dębowy (k. XIX w.).
Zespół dworsko-parkowy Stajne-Polesie z końca XIX w. z zachowanym dworem (1890-1900) i założeniem parkowym o pow. 3,4 ha, stanowi atrakcyjne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców miasta. W parku zachowało się wiele cennych drzew, m.in. pomnikowy dąb, świerkowa aleja oraz okazałe lipy.
Do dyspozycji mieszkańców i gości są nowoczesne obiekty sportowo-rekreacyjne, zrealizowane w latach 2007-2010 w ramach projektu Sportowe Centrum Promocji Zdrowia:
korty tenisowe (nawierzchnia - sztuczna trawa)
pole do mini-golfa
boisko piłkarskie
boiska wielofunkcyjne (koszykówka, siatkówka, piłka ręczna)
boisko do siatkówki plażowej
sala gimnastyczna przy Zespole Szkół Samorządowych
siłownia
W pobliskim Pawłowie, w odległości ok. 1 km znajduje się nowoczesne Centrum Hotelowo Konferencyjne „Regent”.
Priorytetowym zadaniem samorządu Miasta Rejowiec Fabryczny jest zapewnienie coraz wyższego poziomu życia mieszkańcom, a więc stworzenie możliwości i warunków do rozwoju we wszystkich dziedzinach życia. Dzięki rewitalizacji budynku nieczynnej kotłowni węglowej na osiedlu Wschód oraz budowie obiektów w jego otoczeniu w ramach projektu pn: „Park Sportu, Rekreacji i Inicjatyw Społecznych „Stara Kotłownia” w Rejowcu Fabrycznym” powstaje kompleks kulturalno-rozrywkowy, który będzie również służył celom szkoleniowym i biznesowym. Na wniosek inwestora realizację projektu podzielono na dwa etapy.
W pierwszym etapie pn. „Centrum aktywności społeczno - gospodarczej "Stara Kotłownia" w Rejowcu Fabrycznym” wykonana została przebudowa istniejącego budynku nieczynnej kotłowni węglowej oraz dobudowany został moduł zawierający klatkę schodową, windę dla niepełnosprawnych oraz toalety. Wybudowane zostało wejście do części podziemnej obejmującej pomieszczenia z perspektywą przeznaczenia na zaplecze technologiczne dla II etapu inwestycji. Wykonano również przebudowę kolidujących sieci a także ogrodzony plac zabaw dla dzieci, parkingi, chodniki i place utwardzone. W zmodernizowanym budynku siedzibę mają biblioteka miejska, kawiarnia, klub fitness, sala konferencyjna, także do wykorzystania przez lokalnych przedsiębiorców.
Projekt współfinansowany był z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
W drugim etapie pn. „Park Sportu i Rekreacji” planowana jest budowa zespołu basenów. W zakres projektu wchodzi zespół basenu sportowego o wymiarach 16,67 x 8,5 m oraz basen rekreacyjny o podobnych wymiarach z różnymi atrakcjami i brodzikiem dla najmłodszych. W ramach wyposażenia projektuje się dodatkowy łącznik oraz jako wyposażenie obiektu mobilne przekrycie obu basenów. W dobudowanym parterowym kompleksie znajdzie się zespół szatniowo - socjalny wraz z pomieszczeniami zawierającymi urządzenia pozwalające na uzdatnianie wody basenowej.
Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie oferty sportowo - rekreacyjnej dla mieszkańców miasta i okolic oraz wzbogacenie atrakcyjności turystycznej Rejowca Fabrycznego. Zaprojektowane baseny mają służyć promowaniu aktywnych form wypoczynku dla całych rodzin, poprawie stanu zdrowia mieszkańców miasta i okolic, rozwijaniu zdolności i zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży, efektywne zagospodarowanie czasu wolnego oraz upowszechnianie zachowań prozdrowotnych.
Przyszły Operator obiektu może liczyć na bliską współpracę z samorządem miasta Rejowiec Fabryczny, Zespołem Szkół Samorządowych, Miejskim Przedszkolem, Miejskim Ośrodkiem Kultury „Dworek”, Centrum Hotelowo Konferencyjnym „Regent” oraz organizacjami pozarządowymi w celu nauki pływania i organizowania imprez sportowych i rekreacyjnych.
kontakt tel. 82 566 32 77 w.35
2011 Rejowiec Fabryczny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projekt i realizacja: agencjacumulus.pl
Serwis używa cookies". Wiecej na ten temat tutaj