100 rocznica Cudu nad Wisłą 1920-2020 2020-08-14
Historyczne refleksje w hołdzie bohaterom Bitwy Warszawskiej
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, sytuacja Rzeczpospolitej była trudna. Niepodległe państwo było uwikłane w konflikty graniczne z kilkoma sąsiadami naraz. Przy tym nie było żadnej własnej fabryki broni i amunicji. Ocalenie w tych warunkach niepodległości, faktycznie wydaje się cudem, a w rzeczywistości było to połączenie determinacji, odwagi oraz słynnej polskiej umiejętności improwizacji i radzenia sobie w najtrudniejszych warunkach.
W sytuacji zagrożenia Polacy wykrzesali z siebie niezwykłe zdolności.
W sierpniu 1920 roku los, nie tylko Polski i Europy ale całego świata, zawisł na włosku. Narody wstrzymały oddech, zdając sobie sprawę ze skutków bolszewickiej nawały na Polskę. I wówczas stał się Cud nad Wisłą. Genialny Plan Józefa Piłsudskiego i jego Generałów, zamienił rosyjską ofensywę na całkowitą klęskę Armii Czerwonej.
Polacy obronili Europę, z jej chrześcijańską tożsamością i wartościami cywilizacyjnymi, przed bolszewizmem i rosyjskim imperializmem.
Bohaterom i obrońcom Ojczyzny, ich dowódcom należy się najwyższy szacunek.
Dali Polsce nie tylko 20 lat nieprzerwanej niepodległości, ale też pokolenia, dzięki którym możemy dzisiaj mówić o niebywałej, narodowej mobilizacji i poświęceniu. Był to też wzorzec zachowań dla wszystkich przyszłych generacji Polaków. Jakże ważny i dziś jest ten przykład narodowej jedności z sierpnia 1920 roku.
Miłość dla Niepodległej i patriotyzm to wzorzec, który został powtórzony w sierpniu 60 lat później. Bo jak ktoś mądry powiedział: świętowanie zwycięstw jest ważniejsze od klęsk świętowania.
Dzisiaj, w 100 rocznicę Cudu nad Wisłą, jest podstawowe dla nas przesłanie.
To narodowa jedność w trosce o umiłowaną Ojczyznę, a także wyzwanie naszych czasów: odbudowa i wzmacnianie polskiej wspólnoty.
15 sierpnia świętujemy tą szczególną rocznicę, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której zawierzył swój pontyfikat nasz rodak - Święty Papież Jan Paweł II, a w 1920 roku nasz Naród Polski.
/-/Stanisław Bodys
Burmistrz Miasta Rejowiec Fabryczny
Rejowiec Fabryczny, 14.08.2020 r.
2011 Rejowiec Fabryczny. Wszelkie prawa zastrzeżone.
projekt i realizacja: agencjacumulus.pl
Serwis używa cookies". Wiecej na ten temat tutaj